Home Our GWA Past GWAs History Appointments Hues 'N' News MontMilner Camp Assemblies Photos Masonic Links What is Rainbow? TN Grand Assembly

Grand Executive Board

Mrs. Judy Fortenberry

Ms. Mickey Stagg, Secretary, Grand Deputy

Mr. Joe Fortenberry
Mrs. Glenda Landrum, Memphis #1

Ms. Karen Lewis, Hendersonville #3

Mrs. Rachel Whitaker, Claiborne #8
Ms. Donna Thurman, Claiborne #8
Mr. RickNorrod, Livingston #15
Mr. Robert Todd, Old Hickory #27

Mrs. Jean Pierce, Millington #30
Mrs. Elizabeth Britt, Johnson CIty #71

Mrs. Suzanne Bracey, Farragut #89

Mrs. Alice Harrington, Grand Deputy

Ms. Dianna Crussell, Grand Deputy

Mrs. Martha Johnson, Grand Deputy

Mrs. Elaine McAfee, Grand Deputy

Mrs. Coco Snowden, Grand Deputy

 

Junior Grand Executive Board

Ms. Whitney Whitaker, PGWA, Hendersonville #3
Ms. Ashley Glenn, PGWA, Holston #124
Ms. Kayla Lowe, Hendersonville #3
Ms. Olivia Dixon, Livingston #15
Ms. Ashley Watson, Millington #30
Ms. Meghan Luttrell, Holston #124
Ms. Jessica Gaut, Henry Lee Fox #85

 

Grand Assembly Session Committee

Ms. Mickey Stagg, Grand Deputy

Ms. Sydney Coe, PGWA
Mrs. Emily McLearran, PGWA
Ms. Alison Allensworth, PGWA
Ms. Sarah Belcher, PGWA
Ms. Caitlyn Brummett, Hendersonville #3
Ms. Kaitylyn Linder, Livingston #15
Ms. Makayla King, Dinsmore #49
Ms. Meghan Luttrell, Holston #124
Mrs. Angie Shumate, Hendersonville #3

Mrs. Alicia Villines, Henry Lee Fox #85
Mrs. Martha Johnson, Grand Deputy
Mrs. Lela Woodin, Henry Lee Fox #85

Mr. Nathan Epperson, Claiborne #8
Mr. David Sadler, Hendersonville #3
Dr. Austin Whitaker, Hendersonville #3
Mr. Jeremy McLearran, Livingston #15

 

Ad Committee

Mrs. Lela Woodin, Henry Lee Fox #85

Mrs. Joyce Woodard, Livingston #15
Mrs. Stephanie Kerlin, Millington #30
Mrs. Sue Johnson, Johnson City #71
Mrs. Jeanette Henry, Johnson City #71
Mrs. Carol Day, Holston #124
 

Charity and Service Committee

Mrs. Angie Shumate, Chairperson, Hendersonville #3

Mrs. Debbie Baker, Memphis #1

Mrs. Ruth Norris, Livingston #15

Ms. Michelle Harper, Livingston #15
Mrs. Jacqueline Lewis, Old Hickory #27
Mrs. Renee' Fowler, Millington #30
Mrs. Paige Ashe-McLean, Savannah #35
Mrs. Lisa Caudell, Chattanooga #38
Mrs. Lori Phillips-Jones, Dinsmore #49
Mrs. Pat Standifer, Fountain City #56
Mrs. Amy Belcher, Johnson City #71
Mrs. Pam Kirthlink, Farragut #89
Ms. Marty Williams, Church Hill #105
Ms. Jennifer Luttrell, Holston #124
Mrs. Kim Carmichael, Holston #124

 

Adda Dinsmore Scholarship and Loan Committee

Mrs. Gladys Wolfe, Chairperson
Mrs. Georgia Wilson, Livingston #15
Mrs. Bleeka Owens, Millington #30

Mrs. Sue Johnson, Johnson City #71
Mrs. Nellie Lowel, Holston #124
Mrs. Sheila Surrett, Holston #124
Mrs. JoAnne Vest, Holston #124
 

Honor Roll Committee

Mrs. Debora Coe, Chairperson, Hendersonville #3

Mrs. Glenda Landrum, Memphis #1
Ms. Nicole Brummett, Hendersonville #3
Ms. Mary Francis Howel, Livingston #15
Mrs. Joy Todd, Old Hickory #27
Mrs. Kitty Hawkins, Millington #30
Mrs. Lynn Wilson, Chattanooga #38
Mrs. Sharon Broadway, Red Bank #41
Ms. Angela Morrow, Dinsmore #49
Mrs. Jannelle Justice, Fountain City #56
Mrs. Chelsea Boone-Belcher, Johnson City #71
Mrs. Rita Hill, Farragut #89
Ms. Anna Bowman, Church Hill #105
Mrs. Ruby Brown, Bartlett #116
Mrs. Patsy Lawson, Holston #124

 

Ritualistic Committee

Ms. Donna Thurman, Chairperson, Claiborne #8
Mrs. Barbara Steinhauser, PGM
Mrs. Sheila Allison, PGM

Mrs. Glenda Landrum, Memphis #1
Mrs. Elizabeth Sadler, Hendersonville #3

Mrs. Sheena Illaramendi, Claiborne #8

Ms. Amanda Reed, Claiborne #8

Mrs. Linda Hunt, Savannah #35

Mrs. Susan Ownby, Holston #124
 

Special Events Committee

Mrs. Andrea Farmer, Co-Chairperson, Claiborne #8

Mrs. Pat Witt, Co-Chairperson, Claiborne #8
Ms. Nicole Brummett, Hendersonville #3
Mrs. Donna Hubbard, Holston #124
Mr. David Sadler, Hendersonville #3
Joe Fortenberry

 

Grand Cross of Color Registration Committee

Mrs. Lillian Sharp, Chairperson, Clarksville #126

Ms. Theia Catherine Baily, Memphis #1

Mrs. Kathleen Bilbrey, Livingston #15

Mrs. Katha Robards, Bartlett #116
Mrs. Donna Hubbard, Holston #124

 
Registration Committee

Ms. Pat Freudenthal, Chairperson, Claiborne #8

Mrs. Beth Williams, Hendersonville #3

Ms. Regina Hall, Claiborne #8

Mrs. Janice Thronebury, Claiborne #8
Mrs. Rachel Whitaker, Claiborne #8
Mrs. Mary Ellen Cowan, Johnson City #71

 

Hostess Committee

Ms. Ashley Witt, Chairperson, PGWA

Mrs. Rachel Lane, PGWA
Ms. Reanna Lehnertz, PGWA

Ms. Ashley Broadway, Red Bank #41

 

Fraternal Marketing for Masonic Youth Committee

Mr. Randy Williams, Chairperson, Hendersonville #3
Mr. John Dedman, Memphis # 1
Mrs. Barbara Hall, Farragut #89
Mr. Robert Todd, Old Hickory #27
Mr. Tom Kerlin, Millington #30

Mr. Reggie Pierce, Millington #30

Mr. Steve Johnson, Fountain City #56
Mr. Bob Blackmar, Johnson City #71
Mr. Robert "Butch" Carmichael, Holston #124

Mr. Bobby Scott, PGP

Mr. Gene Ross, PGP


Tennessee Rainbow Promotion Committee

Mr. Terry Landrum, Chairperson, Memphis #1

Mrs. Janie Guinn, Holston #124
Mr. David Sadler, Hendersonville #3
Mr. Gene Snowden, Livingston #15
Mr. Glendon Woodard, Livingston #15
Mr. Will Johnson, Old Hickory #27
Mr. Gary Owens, Millington #30
Mr. Pat Story, Johnson City #71

Mr. J. R. Hill, Farragut #89
Mr. Bryan Kusler, Bartlett #116
Mr. Jim Dunn, Holston #124

 

Neat Repeat Committee

Mrs. Renee Bolden, Henry Lee Fox #85

Ms. Beverly Reed, Claiborne #8
Mrs. Natalia Conrad, Hendersonville #3
Mrs. Brittnye Johnson, Old Hickory #27

Mrs. Stephanie Kerlin, Millington #30
Mrs. Sara Cain, Holston #124
Mrs. Janie Guinn, Holston #124
Mr. David Sadler, Hendersonville #3
Mr. Joe Fortenberry

Grand Cross of Color Degree Team

Ms. Amanda Witt, Co-Director

Ms. Mickey Stagg, Co-Director

 

Grand Representatives

Mrs. Martha Johnson, Director

Ms. Emily Norrod McLearran
Mrs. Samantha Glenn

 

Grand Pages

Mrs. Gail Norrod, Director

Ms. Sydney Coe

Mrs. Katie Workman

 

Grand Choir

Ms. Leslie Elmore, Director

Ms. Retta Gregg
Ms. Ashley Watson
Ms. Meghan Luttrell

 

Memorial Service

Mrs. Cindy Maynor, Director

 

Grand Assembly Musician

Mrs. Elizabeth Britt

 

Grand Assembly Photographer

Mrs. Samantha Glenn

 

Grand Assembly Webmaster

Ms. Karen Lewis 

 

This web site acknowledges allegiance to the Supreme Assembly, International Order of the Rainbow for Girls, whose seat is in McAlester, Oklahoma, of which late Rev. W. Mark Sexson was the
founder, Mrs. Susan Rennagel is Supreme Worthy Advisor and to the Grand Jurisdiction of Tennessee of which Mrs. Judy Fortenberry is Supreme Inspector.