Home Our GWA Past GWAs History Appointments Hues 'N' News MontMilner Camp Assemblies Photos Masonic Links What is Rainbow? TN Grand Assembly

Grand Executive Board

Mrs. Rachel Whitaker, Supreme Deputy

Ms. Mickey Stagg, Secretary, Grand Deputy

Mr. Austin Whitaker
Mrs. Glenda Landrum, Memphis #1

Ms. Karen Lewis, Hendersonville #3
Mr. David Sadler, Hendersonville #3

Mrs. Rachel Whitaker, Claiborne #8
Ms. Donna Thurman, Claiborne #8
Mr. Robert Todd, Old Hickory #27

Mrs. Jean Pierce, Millington #30

Mrs. Suzanne Bracey, Farragut #89
Mrs. Sharon Broadway, Grand Deputy

Mrs. Alice Harrington, Grand Deputy

Ms. Dianna Crussell, Grand Deputy

Mrs. Martha Johnson, Grand Deputy

Mrs. Elaine McAfee, Grand Deputy, Emeritus

Mrs. Coco Snowden, Grand Deputy

 

Junior Grand Executive Board

Mrs. Whitney Mahan, PGWA, Hendersonville #3
Ashley Glenn, PGWA, Holston #124
Kaitlyn Mayo, Hendersonville #3
Megan Sadler, Hendersonville #3
Alisha Kauffman, Hendersonville #3
Kelsey Linder, Livingston #15
Olivia Dixon, Livingston #15
Sarah Knight, Old Hickory #27
Sarah Sharp, Fountain City #56
Mary Kayla Harb, Fountain City #56
Carlie McAmis, Johnson City #71
Alyssa Kusler, Bartlett #11
Meghan Luttrell, Holston #124

 

Grand Assembly Session Committee

Ms. Mickey Stagg, Grand Deputy

Mrs. Sydney Rogers, PGWA
Mrs. Emily McLearran, PGWA
Ms. Alison Allensworth, PGWA
Mrs. Whitney Mahan, PGWA
Ms. Sierra Todd, PGWA
Ms. Brianna Hawkins, PGWA
Ms. Julianna Justice, PGWA
Ms. Caitlyn Brummett, Hendersonville #3
Ms. Kelsey Linder, Livingston #15
Ms. Katie Kerlin, Millington #30
Mrs. Angie Shumate, Hendersonville #3

Mrs. Alicia Villines, Henry Lee Fox #85
Mrs. Martha Johnson, Grand Deputy
Mrs. Lela Woodin, Henry Lee Fox #85

Mr. David Sadler, Hendersonville #3
Dr. Austin Whitaker, Claiborne #8
Mr. Jeremy McLearran, Livingston #15

 

Ad Committee

Mrs. Lela Woodin, Henry Lee Fox #85

Mrs. Ruth Norris, Livingston #15
Mrs. Stephanie Kerlin, Millington #30
Mrs. Sue Johnson, Johnson City #71
Ms. Stephanie Foster, Holston #124
 

Charity and Service Committee

Mrs. Angie Shumate, Chairperson, Hendersonville #3

Mrs. April Douglas, Hendersonville #3

Ms. Kelsey Linder, Livingston #15
Mrs. Brittnye Johnson, Old Hickory #27
Mrs. Jacqueline Lewis, Old Hickory #27
Mrs. Bleeka Owens, Millington #30
Mrs. Lori Phillips-Jones, Dinsmore #49
Mrs. Janelle Justice, Fountain City #56
Mrs. Chelsea Boone-Belcher, Johnson City #71
Mrs. Alicia Villines, Henry Lee Fox #85
Mrs. Rita Hill, Farragut #89
Ms. Brittany Majority, Faith #105
Mrs. Amanda Bomar, Faith #105
Ms. Joy Hellums, Bartlett #124
Mrs. Carol Boyle, Holston #124
Mrs. Donna Hubbard, Holston #124
Mrs. Tracey Ross, Clarksville #126

 

Adda Dinsmore Scholarship and Loan Committee

Ms. Donna Thurman, Chairman
Mrs. Gladys Wolfe
Mrs. Alicia Villines, Henry Lee Fox #85
Mrs. Barbara Hall, Farragut #389

Mrs. Elizabeth Britt, Johnson City #71
Mrs. Brittney Majority, Faith #105
Mrs. Patsy Lawson, Holston #124
Mrs. Nellie Lowe, Holston #124
Mrs. JoAnne Vest, Holston #124
 

Honor Roll Committee

Mrs. Debora Coe, Chairperson, Hendersonville #3

Ms. Nicole Brummett, Hendersonville #3
Mrs. Ruth Norris, Livingston #15
Mrs. Joy Todd, Old Hickory #27
Mrs. Renee' Fowler, Millington #30
Mrs. Sharon Broadway, Red Bank #41
Mrs. Angela Morrow, Dinsmore #49
Mrs. Jannelle Justice, Fountain City #56
Mrs. Elizabeth Britt, Johnson City #71
Mrs. Pam Kirthlink, Farragut #89
Mrs. Marcella Centola, Faith #105
Mrs. Elizabeth Leininger, Faith #105
Mrs. Ruby Brown, Bartlett #116
Mrs. Jennifer Luttrell, Holston #124
Mrs. Tracey Ross, Clarksville #126

 

Ritualistic Committee

Ms. Donna Thurman, Chairperson, Claiborne #8
Mrs. Barbara Steinhauser, PGM
Mrs. Sheila Allison, PGM
Mrs. Rebecca Brandon, PGWA

Mrs. Glenda Landrum, Memphis #1
Mrs. Elizabeth Sadler, Hendersonville #3

Mrs. Sheena Illaramendi, Claiborne #8

Ms. Amanda Reed, Claiborne #8

Mrs. Linda Hunt, Savannah #35

Mrs. Susan Ownby, Holston #124
 

Special Events Committee

Mrs. Pat Witt, Chairperson, Claiborne #8

Ms. Mary Francis Howell, Livingston #15

Mrs. Stephanie Kerlin, Millington #30
Mrs. Kim Carmichael, Holston #124
Mr. David Sadler, Hendersonville #3
Mrs. Melody James
Mr. David James
Mr. Joe Fortenberry

 

Grand Cross of Color Registration Committee

Ms. Theia Catherine Baily, Chairperson, Memphis #1

Mrs. Kathleen Bilbrey, Livingston #15

Mrs. Sue Johnson, Johnson City #71

 
Registration Committee

Ms. Regina Hall, Chairperson, Claiborne #8

Mrs. Beth Williams, Hendersonville #3

Mrs. Janice Thronebury, Claiborne #8
Mrs. Donna Hubbard, Holston #124

 

Hostess Committee

Ms. Ashley Witt, Chairperson, PGWA

Mrs. Rachel Lane, PGWA
Ms. Reanna Lehnertz, PGWA
Mrs. Emily McLearran, PGWA
Ms. Sarah Belcher, PGWA

Ms. Savannah Hughes, Millington #30
Mrs. Ashley Masterson, Red Bank #41
Courtney Chambers, Dinsmore #49
 

Fraternal Marketing for Masonic Youth Committee

Mr. Randy Williams, Chairperson, Hendersonville #3
Dr. Austin Whitaker, Claiborne #8
Mrs. Barbara Hall, Farragut #89
Mr. Robert Todd, Old Hickory #27
Mr. Tom Kerlin, Millington #30

Mr. Reggie Pierce, Millington #30
Mr. Bob Blackmar, Johnson City #71
Mr. David Centola, Faith #105

Mr. Steve Johnson, Fountain City #56
Mr. Robert "Butch" Carmichael, Holston #124

Mr. Gene Ross, PGP

 

Tennessee Rainbow Promotion Committee

Ms. Ashley Witt, Chairperson, PGWA, Co-Chairperson
Mrs. Stephanie Kerlin, PGWA, Co-Chairperson

Mrs. Janie Guinn, Holston #124
Mr. Gene Snowden, Livingston #15
Mr. Will Johnson, Old Hickory #27
Mr. Drew Lewis, Old Hickory #27
Mr. Gary Owens, Millington #30
Mr. Robert Hillhouse, Fountain City #56
Mr. Pat Story, Johnson City #71

Mr. J. R. Hill, Farragut #89
Mr. David Needham, Faith #105
Mr. Don Lawson, Holston #124
Mr. Steve Ross, Clarksville #126

 

Grand 'O Grams' & Other Surprises! Committee

Mrs. Renee Bolden, Henry Lee Fox #85

Ms. Beverly Reed, Claiborne #8
Mrs. April Douglas, Hendersonville #3
Mrs. Brittnye Johnson, Old Hickory #27
Ms. Caitlyn Brummett, Hendersonville #3


Grand Cross of Color Degree Team

Ms. Amanda Witt, Co-Director

Ms. Mickey Stagg, Co-Director


Grand Representatives

Mrs. Martha Johnson, Director

Ms. Emily Norrod McLearran
Mrs. Samantha Glenn

 

Grand Pages

Mrs. Sydney Rogers, Director

Ms. Katie Kerlin
Ms. Sarah Belcher

 

Grand Choir

Ms. Leslie Elmore, Director

Ms. Sierra Todd
Ms. Savannah Hughes
Ms. Meghan Luttrell

 

Memorial Service

Ms. Alison Allensworth, Director
Mrs. Martha Johnson

 

Grand Assembly Musician

Mrs. Elizabeth Britt

 

Grand Assembly Photographer

Mrs. Samantha Glenn

 

Grand Assembly Webmaster

Ms. Karen Lewis 

 

Audio Visual

Mr. Steve Johnson 

 

This web site acknowledges allegiance to the Supreme Assembly, International Order of the Rainbow for Girls, whose seat is in McAlester, Oklahoma, of which late Rev. W. Mark Sexson was the founder, Mrs. Judy Fortenberry is Supreme Worthy Advisor and to the Grand Jurisdiction of Tennessee of which Mrs. Rachel Whitaker is Supreme Deputy.